Palmiarnia, jest jednym z najbardziej atrakcyjnych dla turystów miejsc, jakie można odwiedzić w Poznaniu. Wycieczka do tego egzotycznego i jedynego w swoim rodzaju miejsca będzie nie lada gratką dla botaników i wszystkich fanów oraz miłośników bujnej oraz nietypowej dla naszego środowiska – roślinności. Dodatkową atrakcją będzie także szansa przyjrzenia się z bliska, równie nietuzinkowym co rośliny, gatunkom ryb. Niezapomniane wrażenia utrwali szum wody, a także sielskie śpiewanie ptaków. Całość tworzy zupełnie odrębny i wyjątkowy świat, który przy okazji jest największą w Polsce i jedną z największych w całej Europie palmiarni.

To zielone królestwo powstało w 1911 r. W początkowych latach funkcjonowania, zwiedzający mogli głównie napawać się widokiem palm, roślin tropikalnych, a także kaktusów. W roku 1961 palmiarnia została poszerzona o akwarium. Dodatkowo zwiększony został również obszar dedykowany florze. W rok później obiekt został jednak zamknięty, po czym została podjęta decyzja o zbudowaniu nowej palmiarni. Postanowienie to zyskało swoją materialną postać w roku 1992, kiedy to została otworzona nowa palmiarnia. Od tego momentu, nieprzerwanie zdobi ona Poznański krajobraz i przyciąga tłumy turystów.

Chcąc zwiedzić poznańską palmiarnię należy udać się do Parku Wilsona. Placówka ta określana jest mianem dydaktyczno- wystawowej. Łączna powierzchnia tego obiektu to 4600m2, gdzie zobaczyć można 12 pawilonów. To właśnie tam nieustannie rozmnażają się jedyne w swoim rodzaju rośliny, sprowadzane z najdalszych zakątków globu ziemskiego.  Wizytując to miejsce można być pewnym, że ponad 1100 gatunków różnorodnych roślin przysporzy niemałych wrażeń.

palmiarnia_Poznan

Palmiarnia

Palmiarnia

Choć nazwa obiektu sugeruje dominującą rolę palm w roślinnych eksponatach, to na pewno nikt nie będzie mógł tam narzekać na zielona monotonię. Co ciekawe, bardzo okazałą część palmiarni zajmuje również akwarium, którego zawartość również zostaje powiększana z każdym rokiem. Aktualnie można tam obejrzeć ok. 170 pływających gatunków,  w 37 zbiornikach. Jak przystało na „królestwo zieleni”, w wodzie także pojawiają się ciekawe okazy roślinne, którym można naliczyć aż 50 rodzajów. Kumulacja tych wszystkich gatunków roślin  naziemnych, jak i wodnych oraz ryb powoduje, że można tam podziwiać niezwykle unikatową kumulację.

Energochłonne zwiedzanie wymaga również odrobiny przerwy, w miłej atmosferze, dlatego w palmiarni została usytuowana klimatyczna kawiarnia. Niecodzienna aranżacja lokalu, bliskość egzotycznej roślinności i rajski spokój zwykle skłaniają turystów do dłuższego postoju w tym, niemal bajkowym miejscu. Prócz wspaniałych widoków kawiarnia oferuje również wyśmienite, domowe wypieki, do których zaliczają się zarówno tradycyjne ciasta, jak i słodkie ciasteczka.